Столтенберг: Никогаш не е доцна Русија да се откаже од напад

Од:

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги поздрави санкциите воведени од страна на повеќе земји членки против Русија и додаде дека Алијансата ќе продолжи да ја поддржува Украина воено и финансиски, јави дописничката на МИА од Брисел.

dobivaj vesti na viber

Шефот на Северноатлантската алијанса попладнево се обрати пред медиумите откако вчера рускиот претседател Владимир Путин ги призна самопрогласените “Народни републики“ Доњецк и Луганск, предизвикувајќи лавина реакции и санкции на Западот.

Столтенберг, сепак, нагласи дека Москва уште има простор да се повлече и да докаже дека сака мирно и дипломатско решение.

-Русија уште има избор да направи чекор назад, да избере дијалог и дипломатија, ние покажавме дека сме подготвени да седнеме и да разговараме со Русија во дух на доверба, рече Столтенберг и и порача на Русија дека не е доцна да не нападне.

Шефот на Алијансата исто така констатираше дека постои конфузија околу вчерашната одлука за признавање на Доњецк или Луганск, бидејќи не е јасно дали Русија одлучи да ја признае целосната територија на двете области или деловите на контакт линијата.

-Сепак одлуката дополнително ги зголемува заканите и нарушувањата, фактот што воопшто ги признаваат овие ентитети како независни држави, ова е причината за нашата јасна осуда и затоа ги поздравуваме санкциите, додаде генералниот секретар на НАТО.

Една од најзначајните последици на признавањето на независноста на Доњецк и Луганск дојде од Германија која го суспендираше договорот за „Северен тек-2“, што наиде на пофалби од страна на генералниот секретар, кој додаде дека Русија “беше предупредена дека ќе има последици“ за нарушувањето на суверенитетот и интегритетот на Украина.

За НАТО Москва е единствениот виновник за ескалацијата, и Алијансата е решена да продолжи да и испорачува на Украина опрема и финансиска помош за да се брани од руското воено присуство околу и на нејзината граница.

-Ја повикуваме Русија итно да го одбере патот на дипломатијата, ова е најопасниот момент за европската безбедност во една генерација, Европа и Северна Америка се обединети, рече Столтенберг, кој дополтиелно предупреди дека Русија се обидува да создаде повод за да нападне.

НАТО, рече Столтенберг, е подготвен дополнително да го засили своето присуство во источниот дел од Алијансата и принципот на “еден за сите, сите за еден“ во случај на напад врз земја членка на Алијансата ќе биде активиран.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германија подготвува испорака на стотици генератори во Украина

А1он

Украинската амбасада во Загреб доби крвав пакет со животински очи

А1он

Кремљ: Путин му рекол на Шолц дека пристапот на Западот кон Украина е „деструктивен“

А1он

Бугарија ќе и обезбеди на Украина лесно оружје и муниција

А1он

САД сакаат да ги префрлат системите за ПВО од Блискиот Исток во Украина

А1он

Кремљ: Путин е отворен за разговори за можно решение во Украина

А1он