Столтенберг: Не смееме да ја потцениме Русија, покажаа извонредна бруталност

Од:

Целта на рускиот претседател Владимир Путин е „да ја остави Украина студена и темна оваа зима“, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

„Руското повлекување од Херсон ја покажува неверојатната храброст на украинските вооружени сили“, рече шефот на воената алијанса за време на прес-конференцијата со членовите на холандската влада во Хаг.

„Останува на Украина да одлучи кои услови се прифатливи за преговорите за ставање крај на војната“, рече тој, додавајќи дека улогата на НАТО е да го поддржи Киев.

„Не треба да направиме грешка да ја потцениме Русија. Руските вооружени сили задржуваат значителни капацитети, како и голем број војници, а Русија покажа подготвеност да преземе значителни загуби. Тие исто така покажаа извонредна бруталност. Следните месеци ќе бидат тешки. Целта на Путин е да ја остави Украина во студ и темнина оваа зима, заклучи Столтенберг.

Би можело да ве интересира

Столтенберг поддржува трошоците за одбраната да бидат над два отсто од БДП

А1он

Столтенберг: Ќе најдеме решение за испорака на тенкови во Украина

А1он

Столтенберг ги повика сојузниците од НАТО да и достават повеќе оружје на Украина

А1он

Столтенберг очекува зачленување на Шведска и на Финска во НАТО наредната година

А1он

Столтенберг со порака до Белград и Приштина: Нашите сили се подготвени, КФОР брои 4000 војници

А1он

Столтенберг: НАТО стравува дека конфликтот во Украина ќе ескалира напролет

А1он