Столтенберг: НАТО со нова воена стратегија поради Русија

Од:

НАТО ќе усвои нова воена стратегија поради „нуклеарните закани” што доаѓаат од Русија, изјави генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг во интервју за германскиот весник „Велт ам зонтаг”.

„Оваа недела нашите воени експерти донесоа одлука да спроведат нова воена стратегија за Алијансата”, нагалсува тој.

Според него, причината за таквиот потег е „нуклеарната закана” што наводно доаѓа од Русија.

„Покрај тоа, Алијансата се соочи и со нови закани на исток и на југ“, рече Столтенберг. Треба да продолжиме да бидеме целосно подготвени за одбрана и да обезбедиме стабилност, што делумно бара нови воени концепции”, додаде Столтенберг.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Ракета лансирана од руска подморница погоди мета оддалечена 350 километри

Пожар во руски центар за истражување на вирусите

Татјана Ташкова

Руски граничари повредени при напад на севернокорејски рибокрадци

Кремљ: Се уште не сме добиле одговор од Саудиска Арабија

Ана Ололовска

Во 2019 година во 17 региони на Русија откриени терористички ќелии

Ана Ололовска

Во Авганистан убиен американски војник за време на операција на НАТО