Столтенберг: НАТО размислува за дополнително засилување на источното крило

Од:

НАТО размислува за дополнително воено засилување на своето источно крило, изјави за Си-Ен-Ен генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

dobivaj vesti na viber

-НАТО нема да распореди борбени сили во Украина. Но, не може да има недоразбирање за нашата подготвеност, нашата посветеност да ги браниме нашите сојузници, особено на источното крило на Алијансата, рече Столтенберг.

Поради оваа причина, објасни генералниот секретар, НАТО го зголеми своето воено присуство на источното крило и исто така „ја разгледува можноста за дополнително зајакнување на ова свое присуство“.

Столтенберг кажа дека НАТО не гледа деескалација на состојбата од страна на Русија и дека таа продолжува да го зголемува своето воено присуство долж границата со Украина.

-Акумулацијата на силите продолжува. Не гледаме деескалација од страна на Русија. Напротив, ја гледаме спротивната ситуација, сега има уште повеќе сили на границата, рече Столтенберг за Си-Ен-Ен.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ердоган разговараше со холандскиот премиер за НАТО-патот на Шведска и Финска

Ландов

Ердоган не попушта: Повторно „не„ за Шведска и Финска

Русија утре ја прекинува испораката на гас за Финска

Шојгу: Заканите од НАТО растат, Русија формира 12 нови единици и одреди

Европскиот парламент изгласа едногодишна суспензија на царините на стоки од Украина

Ана Ололовска

Шолц е убеден дека Шведска и Финска ќе влезат во НАТО

Ана Ололовска