Столтенберг: НАТО ја следи ситуацијата во Полска, сојузниците се консултираат

Од:

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се огласи за експлозијата во близина на украинско-полската граница. Тој рече дека НАТО ја следи ситуацијата во Полска, додавајќи дека сојузниците внимателно се консултираат.

„Разговарав со претседателот на Полска, Дуда, за експлозијата. Му изразив сочувство за загубата на животи. НАТО ја следи ситуацијата и сојузниците внимателно се консултираат. Важно е да се утврдат сите факти“, напиша Столтенберг на Твитер.

Би можело да ве интересира

Столтенберг во посета на Јужна Кореја за зајакнување на врските со Азија

Ана Ололовска

Шефот на НАТО: Москва нема желба да ја прекине војната во Украина

Горан Наумовски

Столтенберг: Воената поддршка за Украина е најбрзиот пат до мир

Столтенберг: Путин ја користи зимата за да го скрши украинскиот народ, нема да му успее

Столтенберг: Војната во Украина може да стане војна меѓу Русија и НАТО

Столтенберг: Русија веројатно ќе продолжи да ја напаѓа клучната украинска инфраструктура

Катерина Павлова-Николовска