Столтенберг: На Русите не им оди според планот, ќе изгубат во Украина

Од:

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека е убеден дека руската воена операција во Украина не оди според планот.

-Украина може да постигне победа против руските сили, бидејќи ситуацијата на бојното поле не оди како што планираше Москва, рече Столтенберг.

„Руската војна во Украина не оди според планот на Москва. Не успеаја да го освојат Киев, беа принудени да се повлечат во и околу Харков, тие се во дефанзива во Донбас. Русија не ги постигнува своите стратешки цели“, додаде тој.

И покрај се, додаде тој, желбите на рускиот претседател Владимир Путин не се остварија и Украина продолжува да се бори, а НАТО никогаш не бил посилен, додека САД и ЕУ никогаш не биле пообединети.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

А1он

Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе

А1он

ВИДЕО: Се урна руски воен авион, загинаа четири лица

Ана Ололовска

Франција најавува целосно полни капацитети за складирање гас додека Русија ги намалува испораките

А1он

Француско МНР: Москва прогласи француски дипломат за персона нон грата

А1он

Залуден е отпорот, целата Луганска република ќе биде под руска контрола