Столтенберг ја отфрли можноста за исклучување членки на НАТО

Од:

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека постојат мали шанси оваа организација некогаш да воведе систем на исклучување на своите членки.

– НАТО нема механизам за исклучување на членките. Нема да препорачам тоа да биде вклучено во нашиот основачки договор, истакна Столтенберг во Рига пред состанокот на министрите за надворешни работи на Алијансата.

Тој додаде дека и да го предложи, тоа никогаш нема да се случи бидејќи за таква одлука е потребен консензус од сите 30 членки, што значи дека секоја земја има право на вето.

За време на дводневниот состанок, министрите ќе разговараат за предлозите на генералниот секретар за измена на Стратешкиот концепт на НАТО, документ кој ја опишува мисијата на Алијансата и планот за прилагодување на современите безбедносни предизвици.

Последниот стратешки концепт беше усвоен во 2010 година и не ја споменува Кина или климатските промени. Најавено е дека конечниот текст на Стратешкиот концепт ќе биде усвоен на самитот на НАТО во Мадрид во јуни 2022 година.

Би можело да ве интересира

Кулеба: Русија најверојатно ќе остане на дипломатскиот пат со Киев и Западот во следните две недели

А1он

НАТО повикува на смирување на тензиите околу Украина и нуди дијалог на Русија

Ана Ололовска

Столтенберг: НАТО сака сериозен разговор со Русија за контрола на оружјето

А1он

Јанев: Ниту еден бугарски војник нема да учествува во воените дејствија во Украина

А1он

Лавров: Столтенберг одамна го загуби контактот со реалноста

А1он

Столтенберг: НАТО размислува за дополнително засилување на источното крило

А1он