Столтенберг ја осуди „нуклеарната реторика“ на Путин

Од:

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска ја осуди „опасната нуклеарна реторика“ на рускиот претседател Владимир Путин, кој изјави дека е подготвен да ги искористи „сите средства“ од својот арсенал против Западот.

dobivaj vesti na viber

Ова е опасна нуклеарна реторика Ова не е ново … Ќе останеме смирени и ќе продолжиме да ја поддржуваме Украина, истакна Столтенберг на маргините на сесијата на Генералното собрание на ОН во Њујорк.

Путин при денешното објавување на наредбата за делумна мобилизација, посочи дека Русија има помодерно оружје од она на НАТО и дека доколку постои закана за територијалниот интегритет на Русија, ќе бидат искористени сите средства. Тој додаде дека Западот сака да ја уништи Русија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Руски весник: Путин подготвува одговор за ограничувањето на цената на нафтата, има три опции

А1он

Пендаровски во посета на Врховната команда на сојузничките сили за Европа на НАТО

Столтенберг: НАТО стравува дека конфликтот во Украина ќе ескалира напролет

А1он

На Русите ќе им биде забрането да протестираат во владините згради, универзитетите и училиштата

Откако Путин го потпиша новиот закон, руските книжарници ги отстранија книгите со ЛГБТ теми

ВИДЕО: Путин се прошета преку мостот на Крим, гранатиран во октомври

Ана Ололовска