Столтенберг: Ако Зеленски и Украинците престанат да се борат, Украина повеќе нема да постои

Од:

Војната на Русија против Украина нема да заврши наскоро, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во интервју објавено денеска во германскиот магазин Ди Велт.

Столтенберг истакна дека сите членки на НАТО сакаат да постигнат мир што е можно побрзо, но дека Украина ќе престане да постои како земја ако престане да се бори.

– Мора да признаеме дека ако претседателот Зеленски и Украинците престанат да се борат, нивната земја повеќе нема да постои – рече Столтенберг.

Би можело да ве интересира

Украина: Русите вчера загубија стотици војници

Украина: Досега уништивме 5.000 руски беспилотни летала

Пукна нафтовод во западна Украина, избувна голем пожар

Горан Наумовски

Медведев: Нема да застанеме додека не ги ослободиме старите руски земји

Русија регрутира сиромашни Кубанци да се борат во Украина

Горан Наумовски

Киев: Западот мора да ни каже колку долго ќе трае поддршката