Столтенбер ја поздрави претстојната средба Трамп – Путин

Од:

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ја поздрави претстојната средба помеѓу претседателот на Русија и на САД, истакнувајќи оти верува во дијалог.

– Ја поздравувам средбата Трамп – Путин, бидејќи верувам во дијалог, истакна Столтенберг.

Тој додаде дека е во целосна согласност со политиката на НАТО да се разговара со Русија и да се одржуваат состаноци со руските претставници.

– Не сакаме нова Студена војна. Не сакаме да ја изолираме Русија, сакаме да се бориме за подобри односи. За мене дијалогот не е знак на слабост, туку на сила, посочи Столтенберг.

Претседателот на САД и на Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин на 16 јули ќе се сретнат во Хелсинки. Теми на разговор ќе бидат билатералните односи, како и за војната во Сирија и ситуацијата во Украина.

Би можело да ве интересира

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

А1он

Кремљ верува дека Париз не го обелоденил разговорот Путин-Макрон

Ана Ололовска

Тајм: Фаучи во списокот на 100 највлијателни луѓе за 2020 година

Ана Ололовска

Американскиот долг во 2050 година е проектиран на 195 отсто од БДП-то

Ана Ололовска

„Инцидент“ со авионот на Пенс

Ана Ололовска

Путин во ОН повика на укинување на санкциите со цел да се зајакне светската економија

Ана Ололовска