Стејт департментот објави детален извештај за организацијата на руската пропаганда

Од:

Центарот за глобален ангажман (ГЕЦ) при американскиот Стејт департмент синоќа објави извештај на 77 страници насловен „Столбовите на екосистемот на руската дезинформација и пропаганда“.

Извештајот опишува како наводно работи и какви средства за комуникација користи рускиот државен систем за пропаганда и дезинформација.

Според ГЕЦ, петте столбови на руската пропаганда се следните: Официјални владини комуникации како Кремљ, МНР, официјалните владини налози во социјалните мрежи; меѓународиониот етер како државно финансираните медиуми чија цел се домашна и странска публика и меѓународните социо-културни институции; развој на прокси-ресурси како центри за јазици и распространување наративни информации; користење на социјалните мрежи како оружје; дезинформација во кибер просторот.

Се истакнува дека сите пет столбови се координираат за создавање на мултиплициран ефект во медиумите. Се опишува како „прокси-ресурсите заемно дејствуваат еден со друг, го повишуваат нивото на штетни содржини и создаваат илузија на доверба“.

-Иако дезинформацијата на Русија претставува закана сама по себе, таа не останува незабалежана. Владата на САД, владите на нашите сојунзици и парнтери… нема да седат со скрстени раце додека Русија ги злоупотребува соверемените алатки за комуникација… Центарот ќе продалжи да ја разобличува дезинформацијата подготвена, очигледно од Русија и од други злонамерни субјекти, се вели во синоќешното соопштение на Стејт департментот по повод објавата на извештајот.

За извештајот синоќа се обрати и државниот секретар Мајк Помпео на брифингот за новинарите, откако објави 10 милиони долари награда за корисни информации за подинци и групи кои, раководени од странски држави, се обидуваат да се вмешаат во американските избори.

Американските власти ја обвинуваат Русија, започнувајќи од 2016 година, дека постојано се меша во изборите во САД и поради ова досега воведоа санкции против низа руски лица и компании.

Би можело да ве интересира

Кремљ верува дека Париз не го обелоденил разговорот Путин-Макрон

Ана Ололовска

Тајм: Фаучи во списокот на 100 највлијателни луѓе за 2020 година

Ана Ололовска

Американскиот долг во 2050 година е проектиран на 195 отсто од БДП-то

Ана Ололовска

„Инцидент“ со авионот на Пенс

Ана Ололовска

Путин во ОН повика на укинување на санкциите со цел да се зајакне светската економија

Ана Ололовска

Макрон: Русија да објасни за труењето на Навални, има црвени линии за користењето хемиско оружје

А1он