Стејт департмент: САД го поздравуваат зачленувањето на Финска и Шведска во НАТО

Од:

САД го поздравуваат пристапот на Финска и Шведска во НАТО, изјавија денеска од Стејт департментот.

dobivaj vesti na viber

Државниот секретар Ентони Блинкен денеска разговараше со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, а по презентацијата на протоколите за пристап на двете скандинавски земји во НАТО.

-САД го поздравуваат приклучувањето на Финска и Шведска во НАТО, изјави портпаролот Нед Прајс.

Лидерите на овие земји денеска имаа средба во Белата куќа и со претседателот на САД, Џо Бајден, на која се дискутираше за нивното членство во алијансата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија најави дека ќе одговори на зголемувањето на бројот на американски војници во Европа

А1он

Далекусежни одллуки на НАТО на самитот

А1он

Макрон: Шведска и Финска значително ќе придонесат за НАТО

А1он

Извештај на Националниот центар за образовна статистика: Рекорден број пукања во американските училишта во изминатите 20 години

А1он

Лидерите на НАТО ги поканија Финска и Шведска да се приклучат на Алијансата

А1он

Шведска најави дека зголемувањето на бројот на екстрадиции ќе зависи од информациите добиени од Турција

А1он