Стејт департмент: ОН обелоденија една од најзагрижувачките статистики за безнадежноста и хуманитарната криза во Венецуела

Од:

САД ја изразуваат својата загриженост поради грубо нарушените човекови права и насилствата наведени во извештајот за човекови права на ОН, се вели во синоќешното соопштение на американскиот Стејт департмент.

-Извештајот ја прикажува длабочината на безнадежноста и хуманитарната криза во Венецуела. Потврдува дека режимот на Николас Мадуро и неговите бандити грубо ги нарушуваат човековите права на народот во Венецуеал и им ги одземаат основните права на слобода преку систематска репресија, тортура и застрашувања, изјави портпаролката Морган Ортегус.

Се додава дека ОН обелодениле една од најзагрижувачките статистики за тоа како специјалните сили на бившиот режим на Мадуро убиле најмалку 5,287 луѓе во 2018 година и најмалку уште 1,569 до средината на мај 2019 година.

Се укажува дека во извештајот се наведени детали за измачувањето и ликвидацијата на Рафаел Акоста Аревало, офицер во морнарицата на Венецуела „кој починал откако бил задржан од бандитите на Мадуро и нивните кубански помошници“.

-Изразуваме длабоко сочувство до неговото семејство и до најблиските, додаваат од Стејт департментот.

Се укажува дека ниту една диктатура не трае вечно.

-Венецуела наскоро ќе биде слободна а оние одговорни за злоупотребите и нарушените човекови права ќе одговараат. Меѓународната заедница треба да го осуди нелегитимниот режим на Мадуро, се вели во ссопштението и се апелира до сите земји кои сеуште не го признале Хуан Гуаидо за вршител на должноста претседател на Венецуала да го сторат тоа.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја: Заврши рокот за преговори, не чувствуваме обврска кон САД

Помпео со писмо до Мицотакис: Грција клучен играч во Источниот Медитеран и на Балканот

Ана Ололовска

Ирански пратеник понуди три милиони долари за „оној кој ќе го убие Трамп“

Ана Ололовска

Јужна Кореја на барање на САД ќе испрати брод во Ормутски Теснец

Ана Ололовска

Aдвокатите на Трамп го повикаа Сенатот да ја отфрли постапката за импичмент

Ана Ололовска

Анкета: 51 отсто од Американците велат дека Сенатот треба да го отстрани Трамп власт

Ана Ололовска