Стејт департмент: Можно е Асад повторно да користи хемиско оружје

Од:

САД имаат сомнежи дека сириската влада користи хемиско оружје, вклучително и наводниот напад со хлор во северозападна Сирија, што се случи во неделата, соопшти синоќа Стејт департментот.

– За жал, забележуваме дека режимот на Асад повторно го употребува хемиското оружје, вклучително и во наводниот напад со хлор во северозападниот дел на Сирија на 19 мај, изјави портпаролот на Стејт департментот, Морган Ортагус.

Според него, САД и натаму собираат информации за наводниот напад, а во случај да се покаже дека е користено хемиско оружје, САД и нејзините сојузници, како што рече, ќе реагираат брзо и соодветно.

Би можело да ве интересира

Заклучоци од трилатералниот самит за Сирија

Ана Ололовска

Во Авганистан убиен американски војник за време на операција на НАТО

Со задоцнување од три часа почна трилатералната средба за Сирија

Русија се противи на можната одмазда за нападите на Саудиска Арабија

Марфи: САД не треба да се мешаат во растечките тензии помеѓу Иран и Саудиска Арабија

Помпео: Територијата на Ирак не е користена за напади