Стејт департмент: Блинкен позитивен на коронавирус, немал близок контакт со Бајден

Од:

Вашингтон, 5 мај 2022 (МИА) – Американскиот државен секретар Ентони Блинкен е позитивен на коронавирусот и има благи симптоми, соопшти Стејт департментот.

dobivaj vesti na viber

Хина ја пренесува Белата куќа во веста дека дека американскиот претседател не бил негов близок контакт.

„Државниот секретар ќе се изолира дома и виртуелно ќе работи. Тој со нетрпение очекува да се врати во Стејт департментот и да ги продолжи своите должности и патувања што е можно поскоро“, се наведува во соопштението на Стејт департментот.

Шефот на американската дипломатија беше целосно вакциниран, вклучително и со засилена доза, а неколку дена не се видел ни со претседателот Џо Бајден.

-Американскиот претседател не се смета за близок контакт на Блинкен, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бајден: Путин не се шегува за употребата на нуклеарно оружје во Украина

Ана Ололовска

Бајден предупредува на можност за нуклеарна апокалипса

Ана Ололовска

Бајден ја промени политиката за марихуаната, амнестија за сите претходни прекршоци

Ана Ололовска

Гардијан: Бајден не ја исклучува можноста за средба со Путин на самиот Г-20 на Бали

Ана Ололовска

Рејтингот на Бајден трет месец по ред има нагорен тренд, стигна до 44 отсто

А1он

Анкета: Рејтингот на Бајден забележа уште еден пад

Горан Наумовски