Статистика: Девет отсто Швајцарци едвај составуваат крај-со-крај

Според истражување на Федералниот завод за статистика на Швајцарија, девет отсто од домаќинствата едвај „составуваат крај-со-крај“.

Унијата на швајцарски синдикати тврди дека во изминатите 20 години од економскиот просперитет најмногу профитирале бизнисмени, акционери и работодавачи додека голем број вработени останале со празни раце, објави швајцарскиот весник 24 Часа.

За разлика од многу други држави, во Швајцарија не постои проблем со ниски плати туку проблем со даночни обврски, прикриена невработеност и големо оптеретување на работното место, истакнува Унијата. Тие наведуваат дека платите на раководителите од 80-те години до денес многу се зголемиле и оти во истиот период бројот на милионери во Швајцарија е зголемен од 200 на повеќе од 2.500.

Би можело да ве интересира

Над 40 швајцарски војници хоспитализирани со стомачни болки, четворица во критична состојба

Ана Ололовска

Швајцарија најдобра дестинација за живот за странци

Ана Ололовска

Швајцарската агенција Кејстон-СДА добитник на наградата на ЕАНА

Ана Ололовска

ВИДЕО: Десет лица повредени на лет од Приштина до Базел

Две жени загинаа во невреме во Швајцарија и Франција

Ана Ололовска

Маж уби две жени потоа се самоуби во Цирих

Татјана Ташкова

Leave a Comment

4 × 5 =