Старџен очекува дозвола од Лондон за нов референдум за независност

Од:

Британската Влада мора да и дозволи на Шкотска следната година да гласа за независност, бидејќи е соочена со излез од ЕУ против сопствена волја, изјави денеска лидерката на Шкотската национална партија Никола Старџен.

– Гласот за Шкотската национална партија е глас да се избегне Брегзит, истакна таа на почетокот од предизборната кампања.

Таа нагласи дека „првото ветување на конзервативците на овие избори е да се изнесе Шкотска од ЕУ против нејзина волја“.

Британскиот премиер Борис Џонсон, пак, вчера изјави дека „нема шанси за референдум“, бидејќи на луѓето во 2014 година им е ветено дека станува збор „за можност која се добива еднаш во животот“.

Анкетите покажуваат дека поддршката за независност на Шкотска се зголемува, откако 55 отсто избирачи гласаа за нејзино останување во Обединетото Кралство на референдумот пред пет години.

Би можело да ве интересира

Фон дер Лајен: Брегзит не е крај, туку почеток на одлични односи со Велика Британија

Британските конзервативци со најубедлива победа од времето на Маргарет Тачер

Старџен: Шкотска сега ќе одлучи за својата иднина

Џонсон во Бакингамската палата бара мандат од кралицата Елизабета

Ана Ололовска

Еврокомесар: Брисел сака обнова на односите со Лондон по изборите

Ана Ололовска

Џонсон: Без ако и ама – Велика Британија ја напушта ЕУ

Ана Ололовска