Старџен најави повеќе детали за новиот референдум за независност на Шкотска

Од:

Премиерката на Шкотска, Никола Старџен денеска изјави дека наскоро ќе даде повеќе детали за тоа како националниот парламент би можел да продолжи со организирање на нов референдум за независност без согласност на британската Влада.

dobivaj vesti na viber

Таа рече дека врз основа на резултатите од минатогодишните парламентарни избори во Шкотска, постои „неоспорен демократски мандат“ за гласање, кој таа има намера да го почитува, иако британскиот премиер Борис Џонсон одби да издаде наредба да се дозволи тоа.

– Ако сакаме да ја поддржиме демократијата овде во Шкотска, мораме да направиме пат напред, доколку е потребно без наредба од делот 30, рече таа, додавајќи дека се работи на тоа како да се продолжи, имајќи предвид дека британскиот парламент ја има моќта да му оспори на шкотскиот парламент да спроведе референдум.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шкотланѓаните поделени околу вториот референдум за независност

Ана Ололовска

Анкета: Повеќе од половина од Шкотите не се заинтересирани за ново гласање за независност

А1он

Шкотската премиерка предложи референдум за независност да се одржи на 19 октомври 2023 година

А1он

ВИДЕО: Галеб краде сендвич од супермаркет во Шкотска

Катерина Павлова-Николовска

И во Шкотска случаи на Омикрон, дел од заразените не патувале во странство

Кралица Елизабета: Светот ќе гледа кон Шкотска на климатскиот самит следниот месец

Ана Ололовска