Стара воена муниција и плински боци пронајдени во станот кој експлодира во Германија

Од:

Германската полиција пронашла плински боци и стара воена муниција во станот во источна Германија во кој денеска се случи експлозија.

Во експлозијата загина најмалку едно лице, а десетици се повредени.

Станот го изнајмувал 78-годишен маж и тој најверојатно е жртва на експлозијата што се случи во станбена населба во Бланкенбург, источна Германија.

Полицијата соопшти дека експлозијата најверојатно ја предизвикало протекување на гас.

После експлозијата биле евакуирани сите станари на станбениот блок, како и градинката во близина, а меѓу децата нема повредени.

На полицијата и помагаат припадници на единица за деактивирање експлозивни направи.

Локалните медиуми јавија дека во експлозијата загинало едно лице, а друго се води како исчезнато.

Би можело да ве интересира

Германија има рекордни 83,2 милиони граѓани

Ана Ололовска

Полска и Германија најголеми корисници на климатскиот фонд на ЕУ

Ана Ололовска

Меркел: Трамп не е причина за заладените односи помеѓу ЕУ и САД

Ана Ололовска

Секој петти пензионер во Германија живее под границата на сиромаштија

Ана Ололовска

Четвртина Германци не знаат кој ја напишал „Ода на радоста“

Ана Ололовска

Германија ќе тестира познавање јазик веќе во градинките

Ана Ололовска