Стапува на сила договор за одбранбена соработка меѓу ОАЕ и САД

Договорот за соработка во одбраната меѓу Обединетите Арапски Емирати и САД стапи во сила, јавија државните медиуми во Абу Даби.

Објавувањето на информацијата е во време кога американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон е во посета на главниот град на ОАЕ.

Договорот ќе ја зајакне воената соработка меѓу двете земји и ќе ја подобри „веќе силната армија и политичкото и економско партнерство во критичен момент”.

Договорот за одбранбена соработка беше потпишан во оваа година.

Би можело да ве интересира

Помпео разочаран од руско-турскиот договор за С-400

Татјана Ташкова

САД зафатени од високи температури, загрозени 200 милиони луѓе

Татјана Ташкова

САД се враќаат во воената база во Саудиска Арабија

САД му честитаат на Харадинај за одлуката да се јави на суд

САД ги зајакнаа воздушните патроли над Ормускиот Проток

Трамп и Макрон телефонски разговараа за Иран и оданочувањето на дигиталните гиганти