Стапката на наталитет во Кина опадна на најниско ниво во последните четири децении

Од:

Стапката на наталитет во Кина опадна на најниското ниво во повеќе од четири децении, јави ДПА.

Кинескиот Завод за статистика соопшти дека падот од 18 отсто на раѓањата во 2020 година, на 12 милиони, делумно се должи и на пандемијата на коронавирусот.

Но, експертите долго време потенцираат дека високите трошоци за домување, образование и здравство во земјата, како и намалената подготвеност за брак, се главните причини за намалениот наталитет.

ДПА пренесува дека за првпат по 1978 година, стапката на наталитет во најнаселената земја во светот е едноцифрена, со 8,52 новороденчиња на 1.000 лица.

Поради намалувањето на бројот на раѓања и стабилниот број на смртни случаи, експертите сметаат дека најмногубројната нација во светот се движи кон нула раст на населението, а тие очекуваат оваа тенденција уште повеќе да се забележи во наредните години.

Би можело да ве интересира

Захарова: Очекуваме воена провокација во пресрет на Олимпијадата во Кина

Ана Ололовска

Бајден и јапонскиот премиер Кишида разговараа за Кина

А1он

Кина регистрира најмал локален пренос на ковид случаи на дневно ниво

Катерина Павлова-Николовска

Кина, Русија и Иран утре почнуваат заеднички поморски вежби во Индискиот Океан

Кина: Омикрон можеби ќе може да „пристигне“ по пошта

Ана Ололовска

Си: Глобалната конфронтација води до катастрофални последици

Ана Ололовска