Стапи на сила забраната за пластични сламки и лажички во Британија

Од:

Забраната за пластични сламки за еднократна употреба, лажички за мешање и стапчиња за уши стапи денеска на сила во Велика Британија.

Оваа одлука првично требаше да почне да се применува во април, а според неа продажбата на тие артикли е ставена надвор од законот.

Се проценува дека луѓето во Англија годишно употребуваат 4,7 милијарди пластични сламки, 316 милиони лажички за мешање и 1,8 милијарди стапчиња за уши, пренесува Би-би-си.

Борците за заштита на животната средина ја поздравија ваквата одлука.

Би можело да ве интересира

Британска гимнастичарка откри дека тренерот ја силувал кога имала девет години

Ана Ололовска

Британија: Непознат човек прскал луѓе со отровна хемикалија во продавници и ресторани

Жарко Настоски

Контроверзен експеримент на британските научници за побрз развој на вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Џонсон: ЕУ да направи мала отстапка додека има време

Ана Ололовска

Кралицата Елизабета помилува затвореник

Ана Ололовска

Британците не се придржуваат до владините мерки, контролата е неефикасна

Ана Ололовска