Средбата на премиерот на Австралија и претседателот на Кина – знак за затполување на билатералните односи

Од:

Премиерот на Австралија, Ентони Албанезе и кинескиот претседател Си Џинпинг, по неколку години студени односи, денеска се обидоа да ја заживеат билатералната соработка на маргините на самитот на лидерите од Групата 20, што се одржува во Индонезија.

Лидерите на Австралија и Кина имаа краток состанок во 2019 година за време на самитот на Групата 20 индустриски најразвиени држави во светот и земји во развој во Јапонија. Но, немаше формални разговори пет години.

Си призна за „тешкотии“ меѓу двете држави, наведувајќи дека тоа не е она што го посакувале, бидејќи и Кина и Австралија се важни земји за азиско-пацифичкиот регион.

– Би требало да ги унапредуваме, да ги одржуваме и развиваме нашите односи, затоа што тоа е суштински интерес на нашите два народа, подвлече кинескиот претседател.

По состанокот, Албанезе на Твитер го поздрави „позитивниот и конструктивен разговор“.

Состанокот што траеше точно 32 минути, сведочи за пресвртницата во односите меѓу двете ривалски земји во јужниот дел на Пацификот.

По долгиот и студен период обележан со апсења на Австралијци во Кина, во јуни двете земји ги обновија разговорите на министерско ниво.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пекинг за соборување на балонот: Побаравме од САД да го решат мирно, тие инсистираа на сила

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Американците го срушија кинескиот балон, објавена снимка

Кина: Се продлабочува заемната доверба со Русија

Предраг Петровиќ

Кина: Наводниот шпионски балон над САД е метеоролошки уред

ВИДЕО: Кинески шпионски балон лета над САД, тврди висок претставник на американската одбрана

Ана Ололовска

Австралија ја менува банкнотата од пет долари со ликот на покојната кралица Елизабета