Средба Вест и Мутаки во Доха: Вашингтон бара од талибанците да ги почитуваат женските права

Од:

Специјалниот американски пратеник за Авганистан вчера во Доха се сретна со шефот на дипломатијата на талибанската влада и потсети дека меѓународната заедница се противи на строгите забрани за жените.

dobivaj vesti na viber

„Девојките треба да одат на училиште, жените треба да имаат слобода на движење и слободно да работат за да постигнат напредок кон нормализирање на врските со непризнатата талибанска влада“, напиша на Твитер американскиот специјален пратеник за Авганистан Томас Вест по средбата со талибанскиот министер за надворешни работи Амир Кан Мутаки.

Двајцата дипломати разговарале и за стабилизацијата на авганистанската економија и за опасноста од напад.

„Продолжува дијалогот заради поддршката на авганистанското население и нашите национални интереси“, додаде Вест.

Кога талибанците ја презедоа власта по повлекувањето на американските сили во август, тие ветија „помек“ режим отколку во првата влада помеѓу 1996 и 2001 година. Но, во последните месеци тие повторно почнаа да ја задушуваат критиката и да воведуваат строги забрани за жените.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку 155 деца загинаа при земјотресот во Авганистан

Ана Ололовска

САД ослободија затвореник од Гвантанамо по преговори со талибанците

А1он

Се зголемува бројот на жртвите од земјотресот во Авганистан

Ана Ололовска

По земјотресот пристигнува помош во Авганистан

Ана Ололовска

ОН: Немаме капацитет да му помогнеме на Авганистан

А1он

Хронологија: Најсмртоносни земјотреси во Авганистан во последните две децении

Ана Ололовска