Средба меѓу Германија, Грција и Турција поради бегалската криза

Од:

Лидерите на Германија, Грција и Турција се договорија да одржат средба посветена на бегалската криза, со оглед на тоа дека ситуацијата со бегалците ги засега сите три земји, изјави заменик-портпаролот на германската Влада, Георг Штрајтер.

Тој нагласил дека станува збор за трилатералната средбата, за која минатата недела информирал турскиот премиер Ахмет Давутоглу.

Штрајтер додаде дека средбата сигурно ќе се одржи, но напомена дека засега не може да каже кога и каде ќе биде одржана.

Би можело да ве интересира

Во Македонија регистрирани 201 Украинец, азил побарала само мајка со три малолетни деца, но се премислила

Маја Илиевска-Пачемска

Бегалците од Украина стануваат се поранливи на трговија со луѓе

А1он

Лајен: ЕК ќе даде уште 200 милиони евра за украинските бегалци и протерани

А1он

Отворен камп со украински бегалци кај Мексико Сити

А1он

ОН: 5,1 милиони Украинци ги напуштија своите домови поради војната

А1он

Намален бројот на бегалци и мигранти кои престојуваат во Грција

Leave a Comment

5 × 1 =