Спречен упад на американски воен брод, тензично на руската граница

Од:

Американски воен брод се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското море, но во тоа е спречен од руски воен брод.

dobivaj vesti na viber

Како што се наведува, околу 17 часот по локално време воениот брод на американската воена морнарица, кој веќе неколку денови се наоѓа во Јапонското море, се приближил до територијалните води на Русија и се обидел да ја премине државната граница.

Рускиот брод кој се наоѓал во тоа подрачје по пат на меѓународен канал за врски го предупредил странскиот брод дека таквите постапки се недозволиви. Се истакнува дека американскиот брод исто така бил известен дека се наоѓа на подрачје затворено за пловидба поради артилериски оган во рамките на руско-кинеските вежби „Поморска соработка 2021“, кои се одржуваат од 14 до 17 октомври.

Би можело да ве интересира

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Американскиот секретар за одбрана: Го предупредив Шојгу за нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Во координиран одговор, членките на ЕУ ги повикуваат на разговор руските амбасадори

Ана Ололовска

Што значи мобилизацијата за Русија – крај на пазарењето на Путин со народот

Ана Ололовска

Украинско разузнавање: Белорусија се подготвува да прими руски војници

Ана Ололовска

Советникот на Зеленски: Можни се преговори, но само со новиот претседател на Русија

Ана Ололовска