Спречен терористички напад на изборот за Мис на Белгија

Од:

Терористички напад е спречен во Белгија во пресрет на изборот за Мис на Белгија, откако маж (40) планирал да ги „убие сите“ на настанот, објавија белгиските медиуми.

Како што пренесува „Нујзблат“, уапсен е маж со два пиштоли – едниот во џебот, другиот во изнајмен автомобил „тесла“.

Полицијата во областа Лимбург била свесна за намерите на мажот пресретнувајќи порака од негов познаник, додава „Либр“.

“Човекот беше уапсен, имаше два пиштоли. Сакаше да изврши напад, планираше да направи нешто што можеше да заврши многу лошо, а имаше и панцир”, изјави Ерик ван дер Сипт од државното обвинителство.

Натпреварот се одржа во Адинкирк, во близина на француската граница. На местото на изборите беа забележани голем број полицајци, а организаторите сепак решија натпреварот да се одржи, но тој почна со задоцнување.

Би можело да ве интересира

Белгиските власти обвинија седум лица за „можни терористички напади“

Белгија го забрани TikTok на официјалните владини мобилни телефони

Ана Ололовска

Во Белгија конфискувани околу четири тони кокаин

Босанец во Белгија ја убил поранешната сопруга и двете мали деца, потоа се самоубил

Горан Наумовски

Панцери се согласи на соработка со Обвинителството на Белгија

Ана Ололовска

Белгиските разузнавачи се загрижени поради радикализацијата на малолетниците