Според последната анкета Тереза Меј ќе освои најголемо мнозинство по тоа на Маргарет Тачер

Од:

Британските конзервативци се на пат да остварат победа над лабуристите на изборите во Велика Британија, кажува последната анкета на „Индепендент“, според која Тереза Меј има 10 отсто предност пред Џереми Корбин.

Според оваа анкета проекцијата е дека конзервативците ќе имаат мнозинство од 74 пратеници, најголемото после Маргарет Тачер.

Причините за големата предност на козервативците според истражувањето е загриженоста за можноста Корбин да ја оправда основата на трошоците од неговата програма и неговиот пристап кон безбедноста и Брегзит.

Според анкетата конзервативците имаат поддршка од 44 отсто од гласачите, лабуристите се на 34 отсто, додека либерал-демократите се на 9 отсто. УКИП има поддршка од 5 отсто, додека партијата на зелените има поддршка од само 2 отсто од населението.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: На Британец му извадиле бубрези тешки 35 килограми, хирурзите велат дека е рекорд

Катерина Павлова-Николовска

Убиството на пратеникот според британската полиција е тероризам

Катерина Павлова-Николовска

Париз сака договор за мигрантските прашања меѓу ЕУ и Велика Британија

ВИДЕО: Тепачки на бензинските во Британија, ангажирана војската за да се смири кризата со горивата

ВИДЕО: Хаос поради недостатокот на горива во Британија, огромни редици на бензинските

Катерина Павлова-Николовска

Историски пакт на САД, Британија и Австралија – жестоки критики од Кина

Катерина Павлова-Николовска