Според официјалните резултати конзервативците освоија 365 пратенички места

Од:

Според официјалните резултати од вчерашните вонредни парламентарни избори Конзервативната партија на Борис Џонсон освои 365 пратенички места.

Додека Лабуристичката партија освои 203, Шкотската национална партија 48, а Либералните демократи 11 пратеници.

Тоа е убедлива победа на конзервативците односно нивни четврти најдобар резултат од 1935 година, односно повеќе мандати освоија на изборите во 1983 и 1987 година, кога партијата ја водеше Маргарет Тачер, и во 1959 година во времето на Харолд Макмилан. Додека опозициските лабуристи забележаа најлош резултат од 1935 година.

Би можело да ве интересира

Технолошки инвестиции во Велика Британија во вредност од 13 милијарди фунти

Ана Ололовска

Велика Бртитанија ќе воведе построги казни за терористите

Ана Ололовска

ЕК: Преговорите со Британија дури во март

Ана Ололовска

Државјаните на ЕУ сакаат личен документ како доказ за легалниот престој на Островот

Ана Ололовска

Повеќе од 100 милиони евра казни за кршење на прописите за заштита на личните податоци

Ана Ололовска

Над 1.000 европски финансиски институции бараат пристап до Обединетото Кралство по Брегзит

Ана Ололовска