Спектакуларно поминување на Венера пред Сонцето

Од:

Рано утринава Венера помина помеѓу Земјата и Сонцето. поминувањето беше манифестирано како црна точка на Сонцето.

Овој спектакл се случува два пати во 8 години, па следи пауза од 105 години. Така беше 1761. и 1769., па 1874. и 1882. година. Последен пар беше 2004. и сега. Следниот пар е за 105 години, односно 2117. година.

Би можело да ве интересира

Астронаутите инсталираа нови соларни панели на ISS

Ана Ололовска

Најголемата вселенска експлозија: Научниците никогаш не биле сведоци на нешто од вакви размери

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Лансирана најголемата ракета во историјата: полета, па набрзо експлодира и потполно се распадна

Ана Ололовска

Научниците открија повторлив радио сигнал од планета со големина на Земјата

Оштетениот руски „Сојуз“ слета на Земјата

Ана Ололовска

Ватикан ќе испрати говор на папата во вселената