„СпејсИкс“ одложи лансирање на товарна ракета поради ветер

Од:

„СпејсИкс“ синоќа одложи лансирање на товарната ракета Фалкон 9 поради силен ветер во високите делови на атмосферата и на море, соопшти компанијата на Елон Маск.

Ракетата требаше да испорача Драгон карго капсула со товар тежок 2.585 килограми на Меѓународната вселенска станица. Товарот е на НАСА и служи за истражување и научни експерименти во текот на следните две експедиции.

Фалкон 9 е најнова ракета на „СпејсИкс“ чиј искористен прв степен се приземјува на дрон брод за повторна употреба.

Лансирањето е презакажано за денеска.

Би можело да ве интересира

Русија слави 60-годишнина од летот на Јуриј Гагарин

Ана Ололовска

Секоја година, 5.200 тони вселенски прав паѓаат на Земјата

Ана Ололовска

Ракета „Сојуз“ полета во чест на Гагарин кон МВС

Ана Ололовска

Русија потврди соработка во вселената со САД до 2030 година

Ана Ололовска

ВИДЕО: Лансирани 36 британски сателити со руската ракета „Сојуз“

Ана Ололовска

Метеороид прелета над САД со благ, но морничав татнеж

Ана Ололовска