„Спејс Икс“ во еден ден лансираше 60 сателити

Од:

Компанијата Спејс Икс во вселената испрати ракета со 60 сателити, јави Си-Ен-Ен. Таков потфат е голем чекор во создавање мегаконстелации кои на светското население може да му овозможат евтин широкопојасен пристап до интернет.

Огромната интернет констелација со 60 сателити има име – Старлинк.

Спејс Икс во 22.30 по локално време на својата ракета Фалкон 9 успешно лансираше мноштво сателити. Еден час подоцна ракетата почна полека да испушта сателити во орбитата, јави медиумот.

Елон Маск основач на Спејс Икс рече дека сателитите се „онјалн“ и дека уредите наскоро ќе ги рашират соларните панели со кои ќе се напојуваат додека се во орбитата. Засега не е јасно дали сите сателити се целосно оперативни.

Би можело да ве интересира

Од следната година можност за патување во вселената за 250.000 американски долари

Ана Ололовска

ВИДЕО: Чудна појава над небото во Шпанија

Ана Ололовска

Откриена нова комета која се движи кон Марс

Татјана Ташкова

ЕСА: Астероид в сабота ќе помине покрај Земјата

Ана Ололовска

Првпат пронајдена вода на потенцијално населива планета

Ана Ололовска

„Јуту-2“ забележа необична материја на темната страна на Месечината

Ана Ололовска