„Спејс Икс“ лансира ракета носач со 60 микросателити

Од:

Спејс Икс (SpaceX) лансираше ракета носач Фалкон 9 со 60 микросателити Старлинк.

Лансирањето беше пренесувано во живо на веб-страницата на приватната американска компанија на Илон Маск.

Ракетата беше лансирана пред 23 часот по локално време вчера од космодромот Кејп Канаверал, на Флорида. Фалкон 9 беше користен во пет претходни лансирања за да се намалат трошоците, но овој пат SpaceX не успеа да го врати на специјално дизајнираната пловечка платформа.

Лансирањето беше закажано за в недела, но беше одложено за еден ден поради неповолни временски услови.

Проектот Старлинк на Спејс Икс е мрежа на сателити во орбитата за да се обезбеди пристап до интернет. Пуштањето во употреба на вкупно 11.000 микросателити ќе чини 10 милијарди долари.

Би можело да ве интересира

Илон Маск продолжува со градбата на новите погони во Тексас

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ракетата „Старшип“ на компанијата на Маск одново се урна при тест

Ана Ололовска

ВИДЕО: Прототип на „Старшип“ на Спејс Икс се урна при слетување по пробен лет

Ана Ололовска

Спејс-Икс прекина тест-лансирање на една секунда пред полетувањето

Ана Ололовска

Маск сака да го поевтини вселенскиот лет, ќе чини само два милиони долари

Ана Ололовска

ВИДЕО: Капсулата на Спејс-Икс пристигна на МВС

Ана Ололовска