Спасено бебе родено во мигрантски чамец

Од:

Шпанските власти соопштија денеска дека спасиле група од 86 мигранти, меѓу кои се наоѓало и бебе кое се родило во чамец додека пловел на отворено море.

Спасувачките служби на Канарските Острови информираа дека новороденчето и мајката се префрлени в болница, но и уште три бремени жени.

Мигрантите се наоѓале во три помали чамци и сите се во добра здравствена состојба.

Минатиот месец во еден мигрантски чамец било пронајдено мртвородено дете со потекло од западниот брег на Африка.

Би можело да ве интересира

Граничната полиција приведе шверцер на 31 мигрант

Драган Поповски

Евакуирано седиштето на Амазон во Мадрид заради закана од подметната бомба

Ана Ололовска

Откажан најголемиот саем за мобилни телефони во светот поради коронавирусот

Драган Поповски

Германска Влада: Бројот на илегални мигранти на балканската рута значително зголемен

Шпанија: На чекор до легализирање на евтаназијата

Ана Ололовска

Пронајдени 22 илегални мигранти во српско комбе на автопатот Демир Капија – Неготино

Ана Ололовска