Советот за безбедност на ОН утре ќе одржи седница за ситуацијата во Сирија

Од:

Советот за безбедност на ОН ќе одржи утре седница зад затворени врати, на која ќе разговара за ситуацијата во Сирија, истакнаа неименувани дипломати, откако Турција денеска започна воена интервенција против курдските борци во североисточниот дел на Сирија.

Расправа на 15-те земји членки на СБ на ОН за ситуацијата во Сирија побараа пет европски членки – Велика Британија, Франција, Германија, Белгија и Полска.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, најавувајќи го денеска почетокот на воената акција, изјави дека таа има за цел да го елиминира „коридорот на теророт“ на јужната граница на Турција.

Би можело да ве интересира

Прв смртен случај на Ковид-19 во Сирија

А1он

Педерсен: ОН повикуваат на прекин на огнот во Сирија заради коронавирусот

А1он

ОН ја повика Грција да не употребува сила против мигрантите на границата

А1он

ОН: Коронавирусот може да затвори 25 милиони работни места

А1он

Експерт на ОН: Домувањето е прашање на живот или смрт во услови на пандемија

А1он

Пендаровски: Во ваква ситуација невозможно е да организирате избори кои ќе бидат третирани како легитимни

Кристијан Ландов