Советот за безбедност на ОН повика за итен дијалог за решавање на кризата во Ирак

Од:

Советот за безбедност на ОН ги осуди пројавите на тероризам извршени во Ирак каде џихадисти продолжуваат да напредуваат кон Багдад. Тие повикаа на итно почнување дијалог меѓу сите страни во конфликтот.

Претставниците на СБ на ОН вчера заседаваа зад затворени врати каде им беше претставен извештај на специјалниот пратеник на ОН во Ирак, Николај Младенов за ситуацијата во државата.

СБ на ОН изрази поддршка за Владата и народот на Ирак во борбата против џихадистите од Исламска држава во Ирак и Левант кои напредуваат во воените акции кон Багдад притоа заземајќи големи територии во северозападниот дел од државата.

На седницата било укажано дека мисијата на ОН во Ирак има сосема ограничен капацитет да се справи со хуманитарните потреби на половина милион Ирачани раселени од Мосул по заземањето од страна на џихадистите.

Би можело да ве интересира

Генералното собрание на ОН во септември ќе се одржи со физичко присуство на светските лидери

Ана Ололовска

Бајден објави дека до крајот на годината завршува американската воена мисија во Ирак

Ана Ололовска

Ал-Кадими: Во Ирак веќе не се потребни американски војници за борбата против ИД

Ана Ололовска

Уапсени организаторите на атентатот на пазарот во Багдад пред Курбан Бајрам

Ана Ололовска

Со дрон нападната американска воена база во ирачки Курдистан, нема повредени

Ана Ололовска

Русија бара ОН да гласа за укинување на функцијата на Високиот претставник во БиХ

Ана Ололовска

Leave a Comment

nineteen + 12 =