Советот за безбедност на Обединетите нации го поддржа Договорот помеѓу САД и талибанците

Од:

Советот за безбедност на Обединети нации синоќа усвои резолуција со која го поддржува Мировниот договор со талибанците, чија цел е воспоставување мир во Авганистан.

dobivaj vesti na viber

СБ едногласно ја изгласа резолуцијата, предложена од САД, во која се „поздравуваат значителните чекори кон завршување на војната и отворање на вратата за преговори во Авганистан“.

Со резолуцијата се повикува авганистанската Влада во разговорите да вклучи „разновиден и инклузивен преговарачки тим составен од авганистанските политичари и претставници на цивилното општество, како и жени“.

Мировниот договор е потпишан помеѓу Вашингтон и талибанците во февруари во Катар. Со Договорот завршува најдолгата војна на САД во историјата.

САД по потпишување на Договорот почна да ги повлекува војниците од Авганистан. Вашингтон планира да ги повлече сите војници од Авганистан во рок од 14 месеци под услов талибанците да ги почитуваат преземените обврски од Договорот.

Би можело да ве интересира

Врховниот суд на САД ја намали надлежноста на Владата во борбата со климатските промени

А1он

ВИДЕО: Бизон нападна семејство во паркот Јелоустон

Катерина Павлова-Николовска

СЗО: Американската забрана на абортусот ќе предизвика проблеми и смртни случаи

Катерина Павлова-Николовска

Русија најави дека ќе одговори на зголемувањето на бројот на американски војници во Европа

А1он

Извештај на Националниот центар за образовна статистика: Рекорден број пукања во американските училишта во изминатите 20 години

А1он

Бајден најави промена и зајакнување на американските сили во Европа

Ана Ололовска