Советникот на Зеленски: Можни се преговори, но само со новиот претседател на Русија

Од:

Михајло Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, денеска најави дека се можни преговори за завршување на војната, но со новиот претседател на Русија.

dobivaj vesti na viber

„Нема смисла да се преговара со оние кои танцуваат по коски – Путин и неговата придружба. Нивните зборови немаат вредност“, напиша Подољак денеска на Твитер.

„Преговори се можни, но со новиот претседател на Русија кој ќе може поадекватно да ја процени реалната ситуација“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Во последните напади во Херсон, Харков и други градови има жртви

Ана Ололовска

Струјата се врати во Киев по четири дена

Ана Ололовска

Шефот на НАТО ја пофали германската поддршка за Украина пред средбата во Букурешт

Ана Ололовска

Русија не е сериозно ослабена од војната во Украина, тврди естонскиот министер за одбрана

Ана Ололовска

Британскиот премиер: Верувам во слободата

Ана Ололовска

Кадиров се заканува: Ќе ги победиме сатанистите

Ана Ололовска