Советник на Ердоган поднесе оставка по обвинувањата за корупција од страна на Седат Пекер

Од:

Висок член на владејачката партија на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган поднесе оставка по низа обвинувања за корупција изнесени преку социјалните мрежи од страна на „бегалскиот криминален бос“, Седат Пекер, пренесува Гардијан.

dobivaj vesti na viber

Осудениот криминалец Седат Пекер стана познат во турската јавност, откако на социјалните мрежи објави видеа против високи членови од тимот на Ердоган за низа „скандали“, од мито до шверц на дрога, па дури и за убиство.

Се верува дека Пекер се крие во Обединетите Арапски Емирати, а неговиот раскошен имот во Истанбул беше конфискуван минатата недела. 51-годишниот отворено признава дека е нарко бос и вели дека има наредени инкриминирачки докази на неговиот телефон против службеници кои наводно се занимаваат со турското подземје. Повеќето од неговите видеа собираат милиони прегледи.

Неговите последни објави на Твитер минатиот викенд обвинија низа функционери дека барале мито од компании кои тргуваат на берзата. Еден од нив се однесуваше на Коркмаз Караџа, извршен директор во АКП и член на претседателскиот одбор за економска политика.

 

Би можело да ве интересира

Турска делегација оди во Шведска заради нејзината кандидатура за членство во НАТО

А1он

Ердоган: Со тенкови и војници наскоро ќе ги нападнеме курдите

Ердоган: Операцијата во северен Ирак и Сирија не е ограничена само на воздушна кампања

А1он

Турција ги повика САД да ја прекинат поддршката за сириските Курди од ИПГ

А1он

Три лица загинаа во нападот врз Турција од северот на Сирија

А1он

Ердоган се одмазди за експлозијата, Курдите возвратија

А1он