Соучениците издлабиле свастика на тинејџер со аутизам: „Такво нешто не сме виделе со децении“

Од:

На грбот на момче со тежок облик на аутизам неговите соученици од средно училиште му издлабиле свастика. Страшниот чин се случил во средното училиште Кларк во Лас Вегас минатиот месец, а жртвата е неименуван 17-годишен ученик. Криминалната полиција го истражува случајот, за кој многумина, вклучително и родителите на момчето, веруваат дека е злосторство од омраза, пишува „Дејли мејл“.

Мајката на момчето во изјави за медиумите рече дека тинејџерот не бил вербален и дека на училиште одел со куче-асистент. Работите да бидат уште полоши, момчето е Евреин и во моментот на нападот носело јармулка. Сепак, случајот останува нерасчистен, а виновниците се на слобода бидејќи училиштето нема безбедносни камери во училниците, соблекувалните и бањите.

Во неделата, повеќе од шест недели по инцидентот, ФБИ потврди дека ќе се приклучи на полициската истрага во Невада бидејќи злосторството продолжува да предизвикува бес низ целата земја.

– Запознаени сме со случајот и сме во редовен контакт со локалните власти. Доколку локалната истрага открие информации за потенцијално федерално кршење на граѓанските права, ФБИ е подготвен да се вклучи во истрагата, потврди агенцијата.

Џоли Брислин, директорка на Лигата против клеветата (АДЛ), го осуди настанот и рече дека е во контакт со агенцијата.

– Овој ученик не само што беше цел на напади поради неговата религија, туку беше особено ранлив поради неговата попреченост. Училиштето не треба да биде место на омраза и учениците треба да се чувствуваат безбедно, рече Брислин.

Мајката на момчето го забележала кукастиот крст на грбот на нејзиниот син кога тој се вратил од училиште. Таа за Jewish Press изјавила дека веднаш стапила во контакт со одговорниот персонал за да праша дали тинејџерот било оставено без надзор, а набрзо и било кажано дека момчето имало добар ден и дека не е оставено без надзор, како и тоа дека не користело бања.

Два дена подоцна ја известиле дека нејзиниот син одбил да го користи тоалетот, поради што пријавила во полиција, а таа веднаш го повлекла синот од училиште поради небезбедната средина. Во меѓувреме, официјални лица во училишната област, која се состои од 374 училишта и 315.600 ученици, велат дека органите на редот спровеле темелна истрага, но не нашле ништо што би укажало на виновникот.

Нападот е еден од серијата инциденти поврзани со антисемитизмот низ САД, од кои повеќето се случија меѓу младите во државните училишта. Статистиката објавена во четвртокот покажа дека бројот на антисемитски инциденти се зголемил за 36 отсто кога се споредуваат податоците од 2021 и 2022 година.

Би можело да ве интересира

Пукање во средно училиште: Убиен средношколец

Предраг Петровиќ

Зоран Мијалков поднесе пријава за расистички и ксенофобични пораки за децата со аутизам против вевчанецот Србаковски

Романци се уапсените за кражбатата на накитот вреден еден милион долари

Куќата на врвот на планината нуди бесплатно сместување,ама ако можете да стигнете таму

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Снимен како се тепа со четворица крадци кои сакаат да му го земат автомобилот пред неговата куќа

Сестрата на НБА ѕвездата осудена на доживотен затвор-брутално уби и ограби старица