Сослушувањето на Асанж ќе продолжи во септември

Од:

Судот во Лондон соопшти дека сослушувањето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж ќе продолжи во септември, откако беше одложено поради пандемијата со коронавирус.

На сослушувањето во Вестминстерскиот суд, што новинарите можеа да го следат преку екрани, договорено е процесот да продолжи во септември, а датумот и местото дополнително ќе бидат соопштени.

Асанж не присуствуваше на денешното сослушување.

Тој е во затворот Белмарш, а според неговите адвокати, тој не се чувствувал добро.

Партнерката и адвокатка на Асанж, Стела Морис, изјави дека неговиот живот е во опасност поради Ковид-19.

Асанж е обвинет во САД поради наводно хакирање на владините компјутери и шпионажа.

Би можело да ве интересира

Лондонскиот суд го отфрли барањето за кауција на Асанж

Морисон: Асанж ќе може да се врати во Австралија кога ќе завршат сите процеси

Ана Ололовска

Мексико му нуди политички азил на Асанж

Жарко Настоски

Сноуден ја поздрави одлуката за неиспорачување на Асанж во САД

Жарко Настоски

Асанж нема да биде екстрадиран во САД

Ана Ололовска

Се очекува одлука за евентуално екстрадирање на Асанж во САД

Ана Ололовска