Сослушување за нападот на Капитол, Трамп обвинет за државен удар

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го организирал минатогодишното упад во Капитол, ги пренесува Би-Би-Си наводите на конгресните иследници за време на сослушувањето за нападот на Капитол.

dobivaj vesti na viber

Лиз Чејни, републикански потпретседател на Комитетот, рече дека Трамп го запалил фитилот на нападот, а демократот Бени Томпсон, рече дека бунтот ја загрозува американската демократија.

Томпсон на сослушувањето рече: „6-ти јануари беше кулминација, тоа беше обид за државен удар, дрзок обид, како што рече некој веднаш по 6 јануари, да се собори владата. Тоа беше последен обид на Трамп“.

„Претседателот Трамп повика толпа, се собра и го запали фитилот на овој напад“, рече Чејни.

Иванка Трамп го прифати поразот

По речиси една година истрага, Изборниот комитет на Претставничкиот дом на САД, предводен од демократите, почна со прикажување извадоци од интервјуа со луѓе од најблискиот круг на Трамп.

Беше емитувана снимка од сведочењето на поранешниот американски државен обвинител Бил Бар, кој вели дека тврдењата на поранешниот претседател дека изборите биле украдени се неосновани.

„Не можеме да живееме во свет каде што сегашната администрација останува на власт врз основа на нејзината позиција, непотврдена со конкретни докази, дека имало изборна измама“, рече поранешниот јавен обвинител.

На сослушувањето беа прикажани и снимки од сведочењето на Иванка Трамп, ќерката на поранешниот претседател, која рече дека го прифаќа отфрлањето на теоријата на заговор на нејзиниот татко од страна на Бар.

Трамп ја отфрли истрагата нарекувајќи ја политичка измама.

Сослушувањето за нападот на Капитол Хил почна вчера.

Комитетот на Претставничкиот дом, избран од Демократската партија, ќе се обиде да ги промени напорите на републиканците за намалување или побивање на насилството на 6 јануари 2021 година, пет месеци пред среднорочните избори на 8 ноември, за да одреди која партија ќе го контролира Конгресот во следните две години .

Во следните две недели се очекуваат уште пет рочишта.

На денот на нападот загинаа четири лица. По инцидентот четворица полицајци се самоубија, а во нападот беа повредени повеќе од 100.

Големото крвопролевање или драматична заложничка ситуација беа избегнати само затоа што полицијата и Тајната служба успеаја да ги евакуираат конгресмените и сенаторите на безбедно непосредно пред толпата да ги пронајде.

Би можело да ве интересира

Маж удри со автомобил во барикада пред американскиот Капитол пред да се самоубие

Трамп издавал тајни: На Лавров му кажал за операција против Исламска држава, а на Џинпинг за напад на Сирија

Вашингтон пост: ФБИ кај Трамп барале документи за нуклеарно оружје

Трамп се повикал на Петтиот амандман повеќе од 440 пати, одговoрил само на едно прашање

Горан Наумовски

Трамп и неговите деца ќе мора да сведочат за семејната компанија, Трамп за процесот вели дека е „лов на вештерки“

Трамп: Америка повеќе никој не ја почитува, ние сме народ кој стана шега

Горан Наумовски