Соронбај Женбеков најверојатно е нов претседател на Киргистан

Од:

Поранешниот премиер на Киргистан, Соронбај Женбеков најверојатно победи на денешните претседателски избори, покажуваат прелиминарните податоци на киргистанската Централна изборна комисија.

Женбеков доби 868.000 гласови или над 50 проценти од вкупниот број на излезени гласачи. чиј број беше околу 1,557 милиони.

Вкупно 11 кандидати учествуваа во трката за нов претседател на Киргистан, на избори.

Актуелниот киргистански преседател Алмазбек Атамбаев, кој на оваа функција е од 2011 година, согласно Уставот на земјата, нема право на уште еден мандат. Атамбаев важи за „проруски“ ориентиран и во текот на неговиот мандат, Киргистан се приближи кон Русија, но ја зајакна соработката и со Кина.

Би можело да ве интересира

Двајца членови на делегацијата на киргистанскиот претседател во Москва заразени со коронавирус

А1он

Експретседателот на Киргистан осуден на 11 години за ослободување мафијашки шеф од затвор

А1он

Кубатбек Боронов избран за премиер на Киргистан

Ана Ололовска

Премиерот на Киргистан поднесе оставка поради корупциски скандал

А1он

Киргистанскиот претседател ги смени вицепремиерката и министерот за здравство поради бавни реакции во борбата против коронавирусот

Ана Ололовска

Протести во Киргистан, уапсени 60 лица за недозволен протест по повод 8 Март

А1он