(ВИДЕО) Соработниците на Путин го критикуваа спроведувањето на мобилизацијата: „Тоа е неприфатливо“

Од:

Првите луѓе на двата дома на рускиот парламент изразија загриженост поради низата поплаки за мобилизацијата, наредувајќи им на регионалните власти да ја стават ситуацијата под контрола и да се справат со „екцесите“ кои го поттикнаа гневот на јавноста. Одлуката на претседателот Владимир Путин да нареди прва мобилизација на Русија по Втората светска војна, предизвика протести низ целата земја и бегство од земјата на мажи кои можат да служат, создавајќи метеж на границите и распродадени летови.

dobivaj vesti na viber

Голем број извештаи покажуваат дека во војна се повикуваат оние кои немаат воено искуство, што е спротивно на тврдењата на министерот за одбрана Сергеј Шојгу дека ќе бидат повикани само оние кои веќе служеле. Двајца истакнати руски парламентарци, блиски сојузници на Путин, експлицитно го изразија своето незадоволство од начинот на кој се спроведува мобилизацијата.

Валентина Матвиенко, претседателка на Горниот дом на парламентот, рече дека добила извештаи за регрутирани мажи кои не биле квалификувани за војска. „Такви случаеви се апсолутно неприфатливи. Мислам дека е апсолутно правилно што предизвикуваат силна реакција во јавноста“, напиша таа на апликацијата Телеграм.

Во директна порака до руските регионални гувернери, за кои таа тврди дека имаат „целосна одговорност“ за спроведувањето на мобилизацијата, Матвиенко им нареди да „обезбедат спроведување на делумната мобилизација во целосна и апсолутна согласност со одредени критериуми, без никакви грешки“.

Вјачеслав Володин, претседателот на Долниот дом на парламентот, ја изрази својата загриженост во посебна објава.

„Се поднесуваат жалби“, рече тој.

„Ако се случи грешка, неопходно е да се поправи. Властите на сите нивоа мора да ги разберат своите одговорности“, додаде тој.

Официјални лица најавија дека треба да се мобилизираат до 300.000 луѓе, но аналитичарите и независните руски медиуми пишуваат дека реалната бројка е многу поголема, што Кремљ го отфрла. Групите за човекови права тврдат дека на протестите против мобилизацијата се уапсени повеќе од 2.000 луѓе, а за денеска се планирани нови протести во Сибир и на Далечниот Исток.

Социјалните мрежи се преполни со видео снимки од центри за мобилизација, каде се снимаат тепачки и изразување на незадоволство на регрутите кон офицерите.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска