Сопругата на Нетанјаху казнета со 15.000 долари

Од:

Суд во Ерусалим денеска на сопругата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Сара и изрече парична казна од 15.000 долари поради „злоупотреба на државни средства“.

Казната е изречена врз основа на спогодбата меѓу Јавното обвинителството и Сара Нетанјаху, која беше обвинета дека потрошила околу 100.000 долари државни пари за луксузни ручеци и вечери со семејството и пријателите.

Јавното обвинителство на Израел информира дека покрај 15.000 долари, Сара Нетанјаху ќе мора да плати и дополнителни казни за целосно затворање на случајот.

Би можело да ве интересира

Трамп: Јордан и Израел бараа да не ја повлекувам армијата

Нетанјаху се откажа од формирање нова Влада на Израел

Путин: Русија може да игра клучна улога на Блискиот исток

Последно сослушување пред најавеното покренување обвинение против Нетанјаху

Ана Ололовска

Израелските Арапи штрајкуваат поради зголемениот број насилства

Израелските пратеници положија заклетва, влада нема на повидок

Ана Ололовска