Сопругата на Емануел Макрон, Брижит, оди во самоизолација откако била во контакт со заразено лице

Од:

Сопругата на францускиот претседател Емануел Макрон, Брижит, ќе биде во самоизолација седум дена откако била во контакт со лице заразено со Ковид-19, соопштија од Кабиентот на Макрон.

Како што се наведува, Брижит Макрон била во контакт со лице кое денеска имало позитивен тест за Ковид-19 во четвртокот, на 15 октомври. Лицето има симптоми на Ковид-19 по инфекцијата, пишуваат француските медиуми.

„Во согласност со препораките на здравствените власти, таа ќе биде во самоизолација седум дена. Брижит Макрон нема симптоми на болеста во оваа фаза”, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

ЕХФ го одложи мечот Вардар – ПСЖ поради коронавирусот во редовите на црвено-црните

Жарко Настоски

Во Албанија за еден ден 782 новозаразени и 13 починати од Ковид-19

Жарко Настоски

Рекордни 22 жртви на Ковид-19 за еден ден во Косово

Жарко Настоски

Во Србија 7.802 новозаразени и 61 починат од Ковид-19

Жарко Настоски

СЗО: Можно е воведување електронски сертификати за вакцинација

Ана Ололовска

Клод Геант обвинет за „криминално здружување“ за Либиско финансирање на кампањата на Никола Саркози

Ана Ололовска