Сомалија: Во бомбашки напад убиени 12 разузнавачи

Од:

Најмалку 12 безбедносни агенти се убиени денеска при напад со бомба поставена покрај пат во близина на сомалискиот град Душамареба, каде политичките лидери се сретнаа во обид да го решат спорот околу процесот на претседателските избори што треба да се одржат утре.

Исламистичката милитантна група Ал Шабаб ја презеде одговорноста за нападот.

Меѓу убиените е и Абдирашид Абдунур, шеф на Агенцијата за национално разузнавање и безбедност во Душамареба, изјави полицискиот портпарол.

Би можело да ве интересира

Најмалку тројца загинати при самоубиствена напад во Могадишу

Ана Ололовска

ВИДЕО: Страотна експлозија разнесе комбе со фудбалери во Сомалија, петмина загинаа

Жарко Настоски

Осум лица загинаа при експлозија во Могадишу

Ана Ололовска

Над 100 загинати во нападите на исламистите од Ал-Шабаб врз двете воени бази во Сомалија

Ана Ололовска

Најмалку 23 загинати во исламистичките напади врз две воени бази во Сомалија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Масакр во Сомалијa – бомбаш самоубиец со кола влета во толпа и уби најмалку 20 луѓе

Жарко Настоски