Сомалиец во Италија со нож нападна четири жени и дете

Од:

Италијанската полиција уапси сомалиски барател на азил откако во саботата вечер со нож избоде четири лица и шестгодишно дете во туристичкиот град Римини.

Истражителите засега исклучуваат терористички напад.

Министерката за внатрешни работи Лусијана Ламоргезе го опиша инцидентот како „исклучително сериозен“ и во соопштението наведе дека во понеделник ќе дојде во Римини на безбедносен состанок.

Италијанските медиуми јавуваат дека маж избодел две контролорки на билети во автобус, а потоа во бегство уште три лица, меѓу кои и едно дете.

Сомалиецот (26) престојувал во Италија неколку месеци и поднел барање за азил. Тој е во Европа од 2015 година и веќе аплицирал за статус на бегалец во Данска, Шведска, Германија и Холандија.

Би можело да ве интересира

Иселеник од Центар Жупа несреќно го загубил животот во Италија

А1он

ВИДЕО: Во Рим уапсени лидерите на екстремната десница по антиваксерските немири

Катерина Павлова-Николовска

Невреме во Италија: Катанија ја погоди „торнадо“

А1он

Италијанскиот суд привремено го ослободи Пуџдемон

А1он

Локални избори во Италија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во голем пожар во Рим уништен Железниот мост

Ана Ололовска