Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец во обид да растера демонстранти

Од:

Полицијата во Хонг Конг употреби палки и солзавец за да растера демонстранти кои се обидуваат да стигнат до зградата на локалниот параламент.

Десетици илјади демонстранти го блокираа реонот околу Парламентот на Хонгконг во знак на протест против нацрт законот што ќе овозможи екстрадиција во Кина.

За денеска е предвиденот текстот да биде во второ читање, но поради „опсадата“ околу парламентот дебатите се одложени.

Би можело да ве интересира

Сто дена протести во Хонг Конг

Ана Ололовска

Повторно немирно на протестите во Хонг Конг

Ана Ололовска

Продемократските демонстранти во Хонг Конг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Ана Ололовска

Хонг Конг понуди 36,6 милијарди долари за Лондонската берза

Ана Ололовска

Лидерот на протестите во Хонг Конг, Џошуа Вонг, во Берлин да го осуди полициското насилство

Ана Ололовска

Лам тврди дека ескалацијата на насилствата нема да ги реши социјалните проблеми во Хонг Конг

Ана Ололовска