Социјалистите и Подемос постигнаа договор за постизборна коалиција

Од:

Шпанската Социјалистичка работничка партија (ПСОЕ) и левичарската Унидас Подемос денеска постигнаа постизборен договор, но и понатаму не е обезбедено мнозинство во Долниот дом на Парламентот.

Договорот го постигнаа лидерот на социјалистите и на Подемос, Педро Санчез и Пабло Иглесијас.

Социјалистите на вонредните парламентарни избори одржани во неделата освоија 120, а Подемос 35 пратенички мандати.

Санчез вчера изјави дека нема да формира голема коалиција со главната опозициска Народна партија (ПП).

– Нема да се обложиме на голема коалициска влада потпирајќи се на каталонските партии, кои се залагаат за независност на шпанската покраина, соопшти ПСОЕ.

На вонредните парламентарни избори ПСОЕ освои 120 од 350 места во Долниот дом од шпанскиот Парламент, ПП – 88, а десничарската партија Вокс доби 52 мандати.

Додека Републиканската левица на Каталонија – 13, а десничарската партија Сиудаданос доби 10 пратеници.

Поради неуспехот на изборите, лидерот на Сиудаданос, Алберт Ривера денеска поднесе оставка. Сиудаданос вчера освои само 10 пратенички места, додека на изборите одржани на 28 април доби 57 мандати.

Излезноста на вчерашните вонредни избори беше 69,94 отсто.

Би можело да ве интересира

Во каталонската област Сегрија во карантин ставени 200.000 лица

А1он

Шпанија со план за инвестиции од 150 милијарди евра за закрепнување на економијата

Ана Ололовска

Протест на здравствените работници во Мадрид

Ана Ололовска

Шпанија денеска ја укинува вонредната состојба и ги отвора границите

А1он

Илјадници здравствени работници во Шпанија протестираа против приватизација на здравството

А1он

Шпанскиот премиер повика на претпазливост пред укинувањето на мерките воведени поради пандемијата

А1он